• Slider1
  • Slider1
  • Slider1
  • zmień czcionkę
  • zmień kontrast
PSOUU

PSOUU

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
przejdź do strony
WTZ

WTZ

Warsztat Terapii Zajęciowej
przejdź do strony
OREW

OREW

Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy
przejdź do strony
PŚDS

PŚDS

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy typu B
przejdź do strony

Realizowane Projekty

Aktywna integracja - "Coś dla ducha coś dla ciała" 7 września 2016 r.

poniedziałek, 12 września 2016
53 osoby, w tym 40 osób z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężonymi niepełnosprawnościami
z PŚDS i WTZ oraz pracowników placówek - uczestniczyło w 10 godzinnej wycieczce autokarowej do Powsina: Parku Kultury i Ogrodu Botanicznego Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej PAN, ze zwiedzaniem w drodze do Powsina - PGE Narodowego i Pałacu w Wilanowie.

Coś dla ducha:

Niesamowite wrażenia

- PGE Narodowy - ogromna budowla, trybuny dla blisko 60 tysięcy osób. Grupa weszła na punkt widokowy, który znajduje się na górnej trybunie areny (w najwyższym miejscu góruje 50 metrów nad murawą). Pomimo, że widok z niego nie tylko zapierał dech w piersiach, ale również niektórych przyprawiał o zawrót głowy, to warto tam być.

Piękno architektury, wspaniała kolekcja sztuki

- Pałac w Wilanowie - jeden z najcenniejszych zabytków polskiego baroku - wybudowany w latach 1677-1696 w podwarszawskiej wsi Milanów dla żony króla Jana III Sobieskiego, królowej Marysieńki (Marii Kazimiery, z domu d’Arquien ) i rozbudowany przez kolejnych właścicieli Wilanowa.
Uczestnicząc w prowadzonej przez panie edukatorki lekcji muzealnej "Wizyta u królowej", grupa zwiedziła część parteru pałacu. Podziwiała m.in.: sypialnię królowej Marysieńki, stroje, bibliotekę króla
i iluzjonistyczną trójbarwną mozaikę na jej podłodze, portrety przedstawiające królową z dziećmi oraz rekonstrukcje ubiorów z czasów króla J. Sobieskiego, wykonane według historycznych technik i inspirowane modą XVII-wieczną przez uczestników projektu edukacyjnego „Wilanów dla młodych talentów”;

Oczarowanie naturą

- Ogród Botaniczny PAN w Powsinie - 40 hektarów powierzchni, podzielonej na działy roślinne
i arboretum (drzewa i rośliny drzewiaste), z czego 30 hektarów jest udostępnione dla osób zwiedzających. Pomimo, że Ogród Botaniczny to przepiękne miejsce zwłaszcza na wiosnę, to również we wrześniu różnorodność roślinna ogrodu zauroczyła niejednego z uczestników. Na szczególną uwagę zasługiwała szklarnia roślin egzotycznych, która liczy ponad 1700 gatunków i odmian roślin, m.in. rośliny cytrusowe - cytryny, mandarynki, pomarańcze. Niespotykane nigdzie indziej były również kilkumetrowe kaktusy i agawy z meksykańskich stepów.

Coś dla ciała:

Park Kultury w Powsinie - 50 ha teren położony administracyjnie w dzielnicy Ursynów, w sąsiedztwie Lasu Kabackiego i Ogrodu Botanicznego PAN. Na terenie parku znajdują się m.in.: boiska do koszykówki, siatkówki, stoliki do gry w szachy, basen odkryty, wypożyczalnie sprzętu sportowego, muszla koncertowa, pawilon rekreacyjno-sportowy z kortami tenisowymi, siłownią i kręgielnią oraz park linowy.

W zależności od stopnia sprawności i zainteresowań, uczestnicy mogli skorzystać z jednej
z dwóch form aktywnego wypoczynku:

- Parku linowego
- gdzie ćwiczyli tężyznę fizyczną, mieli ogromną satysfakcję z pokonania trasy, mimo własnych słabości.
Zabezpieczeni uprzężą wspinaczkową 10 osób skorzystało, na pierwszy raz, z najłatwiejszej trasy Super Kid, pokonując liczne przeszkody umieszczone między drzewami, m.in. mosty i tunele linowe, zjazdy na linie;

- Kręgielni sznurkowej, 4 torowej - gdzie podczas godzinnego pobytu w obiekcie przekonali się, że kręgle to nie tylko ćwiczenie siły fizycznej i precyzji, ale również wspaniała zabawa i nauka zdrowej rywalizacji.

Na zakończenie wszyscy spotkali się w Restauracji "Powsin", aby w eleganckich pomieszczeniach zjeść obiad oraz odpocząć po trudach aktywnego dnia.

PSOUU Koło w Wyszkowie, realizator współfinansowanego przez Powiat Wyszkowski zadania publicznego pn. "Aktywna integracja", składa szczególne podziękowania Dyrekcji Muzeum
w Wilanowie za możliwość nieodpłatnego zwiedzania obiektu oraz Pani Annie Jurczak - edukatorowi Muzeum, za profesjonalne poprowadzenie dla naszej grupy lekcji muzealnej.