• Slider1
  • Slider1
  • Slider1
  • zmień czcionkę
  • zmień kontrast
PSOUU

PSOUU

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
przejdź do strony
WTZ

WTZ

Warsztat Terapii Zajęciowej
przejdź do strony
OREW

OREW

Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy
przejdź do strony
PŚDS

PŚDS

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy typu B
przejdź do strony

Realizowane Projekty

AKTYWNA INTEGRACJA

wtorek, 28 czerwca 2016
AKTYWNA INTEGRACJA
Zadanie pn. „Aktywna integracja", dofinansowane ze środków Powiatu Wyszkowskiego realizowane od 28 czerwca 2016 r. do 26 listopada 2016 r. obejmuje szereg działań skierowanych do mieszkańców powiatu wyszkowskiego - dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnościami, ich najbliższego otoczenia oraz lokalnej społeczności.
Celem głównym zadania jest szerzenie świadomości społecznej dotyczącej funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, ich integracja z mieszkańcami Powiatu Wyszkowskiego oraz zwiększenie udziału osób niepełnosprawnościami w imprezach kulturalnych, sportowych, turystyce, krajoznawstwie i aktywnym wypoczynku.
W ramach zadania odbędzie się:
I. „Otwarty Rajd Pieszo-Rowerowy” na trasie Wyszków - Leszczydół Nowiny (ścieżką pieszo- rowerową) dla ponad 100 osób z niepełnosprawnościami, przy wsparciu osób pełnosprawnych - 20 opiekunów, w tym 10 pracowników PŚDS i WTZ. Rajd zakończony pobytem w Nadleśnictwie Wyszków lekcją edukacyjną, konkursami, integracyjnym grillem. Planowany jest w dniu 7 lipca (z uwzględnieniem pogody). Czas trwania ok. 8 godzin - wyjazd/wymarsz ok. godz. 9.00. W zależności od sposobu poruszania się (rower, marsz pieszy, w tym z kijkami) uczestnicy zostaną podzieleni na mniejsze podgrupy, którymi będą kierować wyznaczeni pracownicy PSOUU, bądź wolontariusze. Po wcześniejszym zgłoszeniu potrzeby, Organizator zapewni powrót do Wyszkowa (autokar). Uczestnictwo w rajdzie określa Regulamin Otwartego Rajdu Pieszo-Rowerowego. Rajd ma znaczenie integracyjne, niweluje brak wiary we własne możliwości, podnosi samoocenę oraz stwarza okazję zmiany środowiska i obcowania z przyrodą. Uczy zasad zachowania w środowisku leśnym oraz w ruchu drogowym. Będzie pierwszym w powiecie wyszkowskim tego typu wydarzeniem.
II. "Coś dla ducha coś dla ciała" - 7 września 2016 r. - całodzienna, ok. 9 godzinna wycieczka autokarowa do Powsina: Parku Kultury i Ogrodu Botanicznego Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej Polskiej Akademii Nauk, ze zwiedzaniem w drodze do Powsina - PGE Narodowego, Pałacu w Wilanowie, z udziałem 54 osób, w tym 44 osób z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężonymi niepełnosprawnościami - uczestników PŚDS i WTZ oraz 10 opiekunów - pracowników PŚDS i WTZ (instruktorzy terapii zajęciowej). W Powsinie w zależności od stopnia sprawności uczestników i zainteresowań, podział na 3 grupy (ok. 10-20 osobowe) - pobyt w kręgielni, parku linowym, ogrodzie botanicznym. Wycieczka przede wszystkim ma na celu poznawanie historii naszego kraju, przedstawienie propozycji spędzania czasu wolnego, bycia w miejscach w których bywają pełnosprawni członkowie społeczeństwa, zwiększenia aktywności i poprawy własnej oceny.
III. II Przegląd Form Artystycznych Osób z Niepełnosprawnościami we współpracy z WOK „Hutnik” (bezpłatne użyczenie sali widowiskowej i obsługa nagłośnienia, zaplecza) pod patronatem Burmistrza Wyszkowa - 22 września 2016 r. Jest to druga edycja Przeglądu, tegoroczna z udziałem ponad 70 osób pow. 18 roku życia występujących na scenie i ponad 200 osobową widownią. Uczestnicy będą mogli zaprezentować różne formy artystyczne - teatr, taniec, kabaret, muzyka, występy wokalne, recytatorskie. Zasady uczestnictwa szczegółowo określi Regulamin II Przeglądu Form Artystycznych Osób z Niepełnosprawnościami. Przegląd jest wydarzeniem skierowanym przede wszystkim na promocję talentów i umiejętności osób z niepełnosprawnościami, wzmacnianie wiary we własne możliwości, pobudzanie do osobistego rozwoju. Zwiększa świadomość społeczeństwa w zakresie możliwości osób z niepełnosprawnościami.
IV. Szkolenia "Istota niepełnosprawności intelektualnej, savoir - vivre wobec osób z niepełnosprawnością" - realizowane w miesiącach październik do 18 listopada dla uczniów wyszkowskich szkół ponadgimnazjalnych: I LO, ZS Nr 1,CEZiU, ZS Nr 3 (po jednej klasie w szkole) - udział ok. 100 osób. Czas trwania każdego szkolenia prowadzonego przez dwie osoby z udziałem działającej w WTZ grupy self adwokatów - po 2 godziny lekcyjne . Będzie to trzecia tura szkoleń zorganizowanych przez PSOUU Koło w Wyszkowie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Szkolenia mają na celu zwiększenie wiedzy uczniów w tematyce niepełnosprawności oraz gotowości i umiejętności niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Regulamin Rajdu:
http://www.psouuwyszkow.pl/psouu/download/regulamin-rajdu.pdf
Karta zgłoszenia:
http://www.psouuwyszkow.pl/psouu/download/karta-zgloszenia-na-rajd-07072016-r.docx