• Slider1
  • Slider1
  • Slider1
  • zmień czcionkę
  • zmień kontrast
PSOUU

PSOUU

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
przejdź do strony
WTZ

WTZ

Warsztat Terapii Zajęciowej
przejdź do strony
OREW

OREW

Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy
przejdź do strony
PŚDS

PŚDS

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy typu B
przejdź do strony

Realizowane Projekty

Nie jesteśmy sami

sobota, 26 maja 2018
Nie jesteśmy sami
O tym, że nie są same przekonały się osoby z niepełnosprawnościami podczas Happeningu, zorganizowanego w dniu 22 maja przez wyszkowskie Koło PSOUU, przy wsparciu środków Powiatu Wyszkowskiego w ramach zadania "Poznać, przeżyć zrozumieć".
 
Na happeningu "Chodź, pomaluj mój świat", zorganizowanym z okazji obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną pod patronatem  Starosty Powiatu Wyszkowskiego i Burmistrza Wyszkowa obecnych było wiele osób, a wśród nich:
- dzieci, młodzież oraz dorosłe osoby z niepełnosprawnościami z placówek i stowarzyszeń działających w powiecie wyszkowskim na rzecz tej grupy (Ośrodek Rehabilitacyno-Edukacyjno- Wychowawczy, Przedszkole Integracyjne nr 4, Środowiskowy Dom Samopomocy Soteria, Dom Pomocy Społecznej w Niegowie,  Warsztaty Terapii Zajęciowej, Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku, Stowarzyszenie Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju „Bądźmy w Kontakcie”, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Konopnickiej, Zespół Szkół Specjalnych w Brańszczyku, Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy "Drogowskaz", Dom Pomocy Społecznej "Fiszor" w Gaju.),
- rodzice, nauczyciele, terapeuci,
- uczniowie szkół masowych i przedszkolaki,
- samorządowcy, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Miasta i Powiatu.
Uczestników happeningu oprócz przewodniczącej Zarządu  wyszkowskiego Koła PSOUU Urszuli Mikołajczyk powitali: Bogdan Pągowski - starosta Powiatu Wyszkowskiego, Aneta Kowalewska - zastępca Burmistrza Wyszkowa, Michał Bury - pełnomocnik Województwa Mazowieckiego ds. Osób Niepełnosprawnych. Głos zabrała również Monika Jabłonowska - prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Jacy tacy” z gminy Łochów.
Na tle haseł związanych z prawami osób z niepełnosprawnościami dominowały kolorowe balony i wielobarwne  animacje. Królowała zieleń i błękit oraz kolor pomarańczowy.
Przedstawiciele uczestniczących placówek wykonali elementy wielobarwnego obrazu, które po złożeniu w całość dały interesujący efekt - nad konturami Wyszkowa, na tle błękitu nieba znalazły się zwiewne motyle i wzbijający się w górę samolot unoszący hasło "Dzień Godności". Autorami pomysłu namalowania wspólnego obrazu byli: Adam Karpiński - artysta plastyk i Anna Maksiak - instruktor terapii zajęciowej w WTZ , którzy czuwali również nad przebiegiem wykonywania dzieła.
Uczestnicy happeningu mogli również wykazać się swoimi zdolnościami przy sztalugach malarskich, tańcach z chustami, zumbie.
Podziwiali profesjonalny występ podopiecznych Studia Wokalnego Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”, prowadzonego przez p. Irenę Zdunek, uczestników zajęć wokalno - tanecznych „Śpiew i taniec moja pasja” ze Szkoły Podstawowej Nr 5, taniec Indian w wykonaniu młodych artystów z teatru działającego przy Szkole Podstawowej Nr 1. Uczniowie SP Nr 5 rozwiązywali krzyżówkę, której hasło "Godność" nawiązywało do obchodzonego  Dnia Godności. Wiele osób skorzystało również  z możliwości zrobienia sobie zdjęcia przy fotoplanszy z wielkim sercem z napisem "Razem" -  autorstwa Adama Karpińskiego oraz wspólnej zabawy pośród wielobarwnych baniek mydlanych.
Przedstawiciele Inspektoratu ZUS w Wyszkowie udzielali porad i służyli profesjonalnymi wydawnictwami  (w ogólnopolskiej akcji zorganizowanej w wyszkowskim ZUS pod hasłem „Sięgnij po sukces” w dniu 11 maja 2018 r. uczestnicy prowadzonych przez PSOUU placówek  odwiedzili ZUS i  skorzystali z porad Kierownika Inspektoratu Barbary Wiśniewskiej i specjalistów placówki).
Dla łasuchów przygotowane było słodkie "co nieco" - ciasteczka, cukierki i inne specjały -  ofiarowane organizatorowi wydarzenia przez darczyńców.
Nad sceną górowały hasła z prawami osób z niepełnosprawnościami – do życia, do godności
i równości, do ochrony zdrowia, do pracy, do życia w społeczeństwie, do wolności
i  bezpieczeństwa osobistego,  do pomocy od państwa w trudnych sytuacjach, do wyrażania swoich poglądów, do nauki, do decydowania o sobie – które zostały zawieszone przez osoby              z placówek uczestniczących w wydarzeniu.
 
Happening profesjonalnie poprowadziły: Anna Ropelewska-Gerek - nauczycielka SP Nr 5, współpracująca od wielu lat z PSOUU i Joanna Grabowska - zastępca dyrektora OREW.
 
PSOUU Koło w Wyszkowie składa serdeczne podziękowania:
Adamowi Karpińskiemu - artyście  plastykowi,
Irenie Zdunek i Studiu Wokalnemu  Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”,
Hannie Dziubiel - dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1i młodym artystom  teatru przy SP,
Uczestnikom zajęć wokalno- tanecznych „Śpiew i taniec moja pasja” ze Szkoły Podstawowej Nr 5,
Mariuszowi Kowalskiemu  - dyrektorowi  WOK "HUTNIK"  oraz pracownikom Ośrodka,
Leszkowi Marszałowi - naczelnikowi Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego, 
Markowi Wiśniewskiemu  - dyrektorowi  WOSiR  oraz pracownikom,
Barbarze Wiśniewskiej- kierownikowi inspektoratu ZUS w Wyszkowie oraz pracownikom,
Pawłowi  Wojtkowskiemu - Firma Moderator,
Kierownictwu oraz pracownikom placówek uczestniczących w happeningu oraz ich podopiecznym.
Szczególne podziękowania kierujemy do pacjentów Stowarzyszenia MONAR, pracowników OREW, PŚDS i WTZ  za bezcenną pomoc logistyczną.
 Dziękujemy również Darczyńcom:
Robertowi Boguszewskiemu - dyrektorowi Regionu Sprzedaży Lidl Polska i pracownikom Centrum Dystrybucyjnego Lidl  w Turzynie,
Jerzemu  Książakowi - prezesowi Zarządu PPHU Mleks Sp. z o.o., 
Jadwidze Tofel - prezes Zarządu PSS "Społem" w Wyszkowie,
Piekarni "WaWie w Brańszczyku.
Bez Państwa zaangażowania nasza impreza byłaby o wiele skromniejsza.
 
Państwa obecność, pomoc w organizacji wydarzenia dodały nowych  barw naszemu życiu.
 
Do zobaczenia za rok na V obchodach Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Wyszkowie.