• Slider1
  • Slider1
  • Slider1
  • zmień czcionkę
  • zmień kontrast
PSOUU

PSOUU

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
przejdź do strony
WTZ

WTZ

Warsztat Terapii Zajęciowej
przejdź do strony
OREW

OREW

Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy
przejdź do strony
PŚDS

PŚDS

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy typu B
przejdź do strony

Realizowane Projekty

"Ruch i dieta dla zdrowia"

poniedziałek, 18 kwietnia 2016
Realizowane w okresie od 18.04.  do 16.07.2016r. zadanie "Ruch i dieta dla zdrowia" skierowane jest do 20 dzieci i młodzieży o zaburzonym rozwoju psychoruchowym, z niepełnosprawnością intelektualną i współwystępującymi schorzeniami m.in. dysfunkcją narządu ruchu, niedowładami spastycznymi, przykurczami kończyn górnych i dolnych oraz do rodziców dzieci.
Zadanie ma na celu:
- zapobieganie występowaniu i/lub pogłębianiu się niepełnosprawności w rozwoju psychoruchowym dzieci z głęboką niepełnosprawnością intelektualną oraz zagrożonych niepełnosprawnością poprzez udział w ćwiczeniach usprawnianiu ruchowego,
- zwiększenie świadomości rodziców na temat właściwego sposobu żywienia dzieci i jego wpływu na zdrowie dzieci z niepełnosprawnościami, poprzez udział w prelekcji.
W ramach zadania zrealizujemy:
1. Ćwiczenia usprawniania ruchowego dla korygowania wad postawy, normalizowania napięcia mięśniowego, poprawy koordynacji ruchowej  oraz motoryki dużej i małej w formie:
- indywidualnych specjalistycznych ćwiczeń stosowanych w zaburzeniach centralnego układu nerwowego, tj metoda Vojty oraz NDT Bobath, dla dzieci ze sprężoną ruchową niepełnosprawnością oraz
- ćwiczeń ogólnousprawniających indywidualnych i w małych grupach dla korygowania u dzieci wady postawy i normalizacji napięcia mięśniowego.
2. prelekcję i konsultacji dla rodziców nt. „Wpływu żywienia na zdrowie dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności”, z uwzględnieniem potrzeb żywieniowych wynikających ze specyfiki schorzenia / zaburzenia dzieci biorących udział w zadaniu.

W zadaniu "Ruch i dieta dla zdrowia" szerzymy działania prozdrowotne poprzez zwiększenie aktywności fizycznej dzieci z niepełnosprawnościami oraz zmiany w sposobie żywienia dzieci. Problem nadwagi i otyłości, który jest jednym z głównych problemów naszego zdrowia, jest obecny również wśród osób niepełnmosprawnych. Osoby te z racji ociężałości, posiadanych dysfunkcji i niepełnosprawności intelektualnej mają szczególne predyspozycje do nadwagi, która jest podłożem innych dolegliwości. Rodzice, dbajcie o ich aktywność i właściwą dietę dla zdrowia dzieci.