• Slider1
  • Slider1
  • Slider1
  • zmień czcionkę
  • zmień kontrast
PSOUU

PSOUU

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
przejdź do strony
WTZ

WTZ

Warsztat Terapii Zajęciowej
przejdź do strony
OREW

OREW

Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy
przejdź do strony
PŚDS

PŚDS

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy typu B
przejdź do strony

Realizowane Projekty

"Warsztaty aktywności" - lekcje muzealne

czwartek, 01 września 2016
W ramach zadania publicznego pn. "Warsztaty aktywności", dofinansowanego ze środków Województwa Mazowieckiego, trzydziestoosobowa grupa uczestników PŚDS wraz z osobami wspierającymi - pracownicy oraz rodzice - 30 sierpnia br. wyjechała do Białostockiego Muzeum Wsi w Wasilkowie i Zespołu Pałacowo-Ogrodowego Branickich w Białymstoku.

Wycieczka trwała blisko dziesięć godzin. Spod PŚDS grupa wyruszyła autokarem o 7.45; do Wyszkowa wróciła o 17.30. Był czas na aktywne zwiedzanie oraz spokojny odpoczynek podczas podróży autokarem i pobytu w McDonald's.

Zwiedzane obiekty:

Białostockie Muzeum Wsi w Wasilkowie - skansen o wielohektarowej powierzchni, którego początki datowane są na 1982 rok. Podczas dwugodzinnej wędrówki po skansenie uczestnicy zobaczyli zabytkową drewnianą architekturę podlaskiej wsi, taką, jaką współcześnie można już tylko podziwiać w muzeach na wolnym powietrzu. Były to zarówno obiekty zaliczane do tak zwanej małej architektury, a więc krzyże, kapliczki, studnie, jak i wiatraki, stodoły, spichlerze oraz budynki mieszkalne.

Z ogromnym zainteresowaniem uczestnicy wysłuchali historii garncarstwa, sposobów pozyskiwania gliny i przygotowania jej do pracy oraz toczenia naczyń glinianych na kole garncarskim, podstawowym narzędziu pracy garncarza. Oglądali zbiory etnograficzne (głównie wyposażenie mieszkań, różnego typu narzędzia m.in. rolnicze, kowalskie, stolarskie, sprzęty gospodarstwa domowego, ceramikę ludową, tkaniny i stroje), artystyczno-historyczne (dokumenty, pocztówki i in.) oraz zabytki techniki rolnej i leśnej.

Dziś już wiemy, że na zwiedzenie skansenu warto zarezerwować sobie prawie cały dzień, by spokojnie bez pośpiechu obejrzeć wszystkie zabytki wiejskiej architektury i inne zgromadzone tu eksponaty. Mamy nadzieję, że uda się jeszcze w przyszłości zawitać tam ponownie, by dokładnie zwiedzić wszystkie miejsca.

Zespół Pałacowo-Ogrodowy Branickich w Białymstoku tworzy kompleks rezydencji w skład, której wchodzi sam pałac, zabudowania gospodarcze i pomocnicze oraz ogród górny i dolny. Pałac Branickich to późnobarokowa, zabytkowa rezydencja magnacka epoki saskiej nazywana “Wersalem Podlaskim” lub ”Wersalem Północy”. Obiektem zwiedzania były najatrakcyjniejsze wnętrza: hall na parterze, najlepiej zachowana po wojennych zniszczeniach klatka schodowa prowadząca na piętro z trzema rzeźbami Jana Chryzostoma Redlera przedstawiającymi dwóch atlantów oraz szlifierza, a także odrestaurowana uczelniana Aula Magna - kiedyś sala balowa - oraz przylegająca do niej kaplica. W kaplicy stoi tron papieski, który znajdował się na ołtarzu na białostockim lotnisku na Krywlanach, gdzie w 1991 roku papież Jan Paweł II odprawił mszę świętą. Z zaciekawieniem spacerowaliśmy po integralnej części zespołu pałacowego - ogrodzie utworzonym na wzór francuski z wykorzystaniem efektów szkoły wersalskiej.

Mieliśmy również możliwość wejścia do Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, które mieści się w prawym skrzydle Pałacu Branickich. Wśród zgromadzonych muzealiów obejrzeliśmy m.in. naczynia i narzędzia do wytwarzania surowców i leków, oryginalne meble apteczne. W muzeum prezentowane są również eksponaty związane z historią medycyny, a wśród nich: wyposażenie gabinetu stomatologicznego z przełomu XIX i XX wieku, szpitala polowego, gabinetu lekarskiego z początku XX wieku.

Z lekcji muzealnych powstała bogata dokumentacja fotograficzna.