• Slider1
  • Slider1
  • Slider1
  • zmień czcionkę
  • zmień kontrast
PSOUU

PSOUU

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
przejdź do strony
WTZ

WTZ

Warsztat Terapii Zajęciowej
przejdź do strony
OREW

OREW

Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy
przejdź do strony
PŚDS

PŚDS

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy typu B
przejdź do strony

Realizowane Projekty

Zadania realizowane w 2019 roku

niedziela, 24 marca 2019
Zadania realizowane w 2019 roku przez PSOUU Koło w Wyszkowie , dofinansowane przez Powiat Wyszkowski.
 
I. „Bez barier", realizowane w okresie 08.04.2019 r. - 23.12.2019 r. skierowane jest do mieszkańców powiatu wyszkowskiego: osób z niepełnosprawnościami, w tym  z niepełnosprawnością intelektualną
i niepełnosprawnościami sprzężonymi,  z całościowymi zaburzeniami rozwoju oraz ich rodzin i otoczenia społecznego.
Jego głównym celem jest udział osób z niepełnosprawnościami na zasadzie równości z innymi osobami   w działalności  kulturalnej, turystycznej i sportowej oraz  zwiększenie ich aktywności
w różnych dziedzinach życia.
 Zadanie realizowane poprzez organizację wydarzeń:
 
Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami „Otwarta Scena” -  16 maja 2019 r. w sali widowiskowej WOK „Hutnik” przy ul. Prostej 7, z udziałem dzieci oraz młodzieży                 
w wieku przedszkolnym i szkolnym do 18 roku życia.
Jest już szóstą edycją imprezy, skierowaną przede wszystkim na promocję talentów i umiejętności osób  z niepełnosprawnościami. Osoby biorące udział w Festiwalu będą miały możliwość zaprezentowania się na scenie w dowolnej formie  scenicznej, np. teatr, taniec, występ wokalny, muzyczny, recytatorski.
Zasady uczestnictwa szczegółowo określi Regulamin Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami „Otwarta Scena".
Występujące zespoły otrzymają pamiątkowe statuetki, wykonane przez uczestników WTZ
z zakupionych w ramach zadania materiałów. Wszyscy uczestnicy otrzymają natomiast dyplomy wykonane przez pracownię informatyczną WTZ oraz upominki ufundowane przez Burmistrza Wyszkowa.
                                                                                                                                                                              
Wyjazd turystyczny w Warmińsko-Mazurskie  - jest kolejnym etapem poznania przez osoby
z niepełnosprawnościami z powiatu wyszkowskiego ciekawych regionów Polski (w latach poprzednich: Mierzeja Wiślana, Toruń, Białystok, Kazimierz Dolny, Sandomierz).
Zakładamy, że w czterodniowym  wyjeździe, zorganizowanym w drugiej połowie sierpnia weźmie udział do 45 osób z niepełnosprawnościami, w tym uczestnicy WTZ i PŚDS, 4 pracowników WTZ  i PŚDS oraz 4  wolontariuszy.
Zakwaterowanie i wyżywienie w O.W. w Pieckach nad jeziorem Wągielna z trasą zwiedzania:
Grunwald - muzeum i pola bitwy;
Olsztyn –Planetarium, zabytki miasta: Starówka, Rynek, Stary Ratusz, XVI-wieczna katedra
pw. św. Jakuba;           
Giżycko – Twierdza Boyen, most obrotowy, dawny zamek, port giżycki oraz zabytkowe budynki miasta,  godzinny rejsem statkiem po kanałach giżyckich;
Krutynia –siedziba Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Muzeum Przyrodnicze;
Mikołajki  - spacer po Marinie, godzinny pobyt na kompleksie basenowym Tropikana w hotelu Gołębiewski.
Lista osób chętnych na wyjazd jest otwarta do momentu wyczerpania liczby miejsc w autokarze. Zgłoszenia w siedzibie WTZ, ul. Świętojańska 89a.
 
Otwarty Rajd Pieszo-Rowerowy - na trasie Wyszków - Leszczydół Nowiny, zaplanowany na pierwszą połowę września.  Będzie czwartą edycją jedynego tego typu wydarzenia w powiecie wyszkowskim - promującego wśród osób  z niepełnosprawnościami turystykę pieszą, nordic walking, jazdę na rowerze.
 Zakładamy, że w rajdzie weźmie udział ponad 100 osób z niepełnosprawnościami przy wsparciu osób pełnosprawnych - 20 opiekunów, w tym: 10 pracowników PŚDS i WTZ.
Rajd zakończony pobytem w Nadleśnictwie Wyszków  w Leszczydole Nowinach  - spotkaniem
z leśnikami, konkursami, tańcami i zabawami ruchowymi, integracyjnym grillem. Przed wymarszem/wyjazdem uczestnicy spotkają się z funkcjonariuszami wyszkowskiej drogówki.
Rajd ma charakter otwarty - zgłaszanie uczestnictwa na  podstawie złożonych kart  zgłoszenia.
Powrót do Wyszkowa we własnym zakresie; uczestnicy WTZ i PŚDS zgodnie z codziennym planem przewozów.
 
II. „Poznać, przeżyć, zrozumieć II" realizowane w okresie od 11 kwietnia  2019 r. do 23 grudnia 2019 r. skierowane jest do mieszkańców powiatu wyszkowskiego - otoczenia osób z niepełnosprawnościami oraz samych osób  z niepełnosprawnościami. Jest kolejną edycją działań Koła dla zwiększenia świadomości mieszkańców w zakresie problematyki niepełnosprawności.
Jego głównym celem jest podnoszenie społecznej świadomości mieszkańców powiatu wyszkowskiego dotyczącej problematyki niepełnosprawności, zapewnienie  w powiecie wyszkowskim warunków do pełnego udziału osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym.
Określony cel realizowany poprzez:
 Organizację konferencji - „System wsparcia osób z niepełnosprawnościami - dobre praktyki" - przedstawienie  w oparciu o obowiązujące prawo i dobre praktyki organizacji w środowisku lokalnym spójnego systemu, który w pełni ma odpowiadać na zdiagnozowane potrzeby osób z niepełnosprawnościami - od urodzenia do późnej dorosłości -  służące poprawie jakości życia osób
z niepełnosprawnościami. W programie konferencji omówione zostaną kwestie:
1. Wdrażanie w Polsce postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych - przedstawiciel Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie;
2. Samostanowienie osób z niepełnosprawnością intelektualną w świetle Konwencji o prawach osób
z niepełnosprawnościami a ubezwłasnowolnienie - prezes PSONI;
3. Kierunki rozwoju systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami w Polsce - przedstawiciel: Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, PFRON;
4. Kompleksowy system wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie na podstawie doświadczeń PSONI - przedstawiciel: Koła PSONI, Centrum DZWONI.
Miejsce: użyczona nieodpłatnie sala wykładowa Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku Filia
w Wyszkowie.
 Termin: trzecia dekada maja 2019 r.; czas trwania do 5 godzin.
Konferencji towarzyszyć będzie wystawa prac osób z niepełnosprawnościami - uczestników
WTZ i PŚDS.
Udział: na podstawie skierowanych zaproszeń ok. 150 osób, w tym: przedstawiciele samorządów, jednostek, podmiotów i  organizacji pozarządowych działających w powiedzie na rzecz osób
z niepełnosprawnościami, osoby z niepełnosprawnościami oraz ich rodzice/opiekunowie, studenci wyszkowskiej uczelni.
Wystawę fotograficzną pt. „Nasze pasje - nasz świat", której bohaterami, autorami są osoby
z niepełnosprawnościami, które pomimo swoich ograniczeń starają się żyć normalnie i aktywnie, cieszyć się życiem.
 Miejsce: wystawa ma charakter przechodni, prezentowana  po ok.7  dni w kilku miejscach na terenie Wyszkowa - 2-3 wybrane szkoły, inne miejsca użyteczności publicznej (M-G Biblioteka Publiczna, WOK „Hutnik").
W wystawie zostaną wykorzystane zdjęcia wykonane w 2018 r. w ramach zadania „Bez barier", zdjęcia z archiwów placówek oraz wykonane przez osoby z niepełnosprawnościami podczas codziennych tegorocznych zajęć.
Odbiorcy: uczniowie, rodzice i wychowawcy wybranych szkół, uczestnicy wydarzenia „Tu jest nasz dom", mieszkańcy Wyszkowa.
 
 „Tu jest nasz dom" - podsumowanie 25 lat działalności wyszkowskiego Koła PSOUU i pracy na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców oraz podkreślenie istotnego wpływu  ruchu  rodziców na zmiany
i tworzenie we współpracy z  samorządami  powiatu wyszkowskiego dobrych praktyk w zakresie wspomagania i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wydarzenie będzie również okazją do  podziękowania osobom i podmiotom, które miały wpływ powstanie Koła i jego działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa fotograficzna „Nasze pasje - nasz świat".
Termin:  pierwsza dekada czerwca 2019 r.;
Miejsce: sala widowiskowa WOK „Hutnik" w Wyszkowie;
Odbiorcy:  ok. 200 osób, w tym: osoby z niepełnosprawnościami, ich rodzice/opiekunowie, władze samorządowe, przedstawiciele samorządowych jednostek organizacyjnych i organizacji pozarządowych, darczyńcy - na podstawie skierowanych zaproszeń.
 
Szkolenia edukacyjne dla uczniów szkół średnich - „Istota niepełnosprawności intelektualnej, savoir - vivre wobec osób z niepełnosprawnością" - realizowane na terenie szkół w miesiącach wrzesień -  listopad dla uczniów czterech wyszkowskich szkół : I LO, ZS Nr 1,CEZiU, ZS Nr 3 (po jednej klasie
w szkole) - udział ok. 100 osób.
Czas trwania każdego szkolenia prowadzonego przez dwie osoby - pracownika Warsztatów Terapii Zajęciowej  i wolontariusza, z udziałem działającej w WTZ grupy self adwokatów - po 2 godziny lekcyjne.
 
Dni Otwarte w WTZ, PŚDS - dla 40  uczniów klas wyszkowskich szkół podstawowych oraz osób zainteresowanych uczestnictwem w WTZ, PŚDS, realizowane listopad/grudzień na bazie 11 pracowni tematycznych prowadzonych przy ul. Świętojańskiej 89a placówek - WTZ i PŚDS. Łączna liczba godzin 20.
 
III. Zadanie „Aktywnie z niepełnosprawnością", realizowane w okresie od 1 kwietnia 2019 r.
do  31 października 2019 r.
 Jego głównym celem jest aktywizacja mieszkańców powiatu wyszkowskiego - osób
z niepełnosprawnością intelektualną   i niepełnosprawnościami sprzężonymi z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatów Terapii Zajęciowej  -  poprzez  udział
w dostosowanych do ich potrzeb i możliwości formach zajęć sportowych.
Działania zaplanowane w zadaniu stanowią uzupełnienie prowadzonych  w placówkach aktywności
o formy, na które nie można sobie pozwolić w ramach zadań  i budżetów rocznych WTZ i PŚDS.
 Zadanie zakłada:
•  grupowe lekcje nauki pływania z instruktorem na pływalni „Błękitna" w Wyszkowie - udział 16 osób
- 2 grupy po 8 osób; łącznie 32 godziny;
•  ćwiczenia ogólnorozwojowe i aktywizujące oraz treningi z zakresu piłki nożnej i piłki koszykowej 
na Orliku przy ZS Nr 1 - udział  60 osób - 4 grupy po 15 osób; łącznie 24 godziny.