• Slider1
  • Slider1
  • Slider1
  • zmień czcionkę
  • zmień kontrast
PSOUU

PSOUU

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
przejdź do strony
WTZ

WTZ

Warsztat Terapii Zajęciowej
przejdź do strony
OREW

OREW

Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy
przejdź do strony
PŚDS

PŚDS

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy typu B
przejdź do strony

Realizowane Projekty

Zwiedziliśmy Roztocze :-)

czwartek, 19 września 2024

W ramach zadania publicznego pn. "Zwiedzamy Roztocze", finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych otrzymanych za pośrednictwem Województwa Mazowieckiego 20 osób z niepełnosprawnościami z powiatu wyszkowskiego i węgrowskiego wzięło udział w wyjeździe do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Osoby z niepełnosprawnościami były wspierane przez rodziców, wolontariuszy, pracowników PSOUU Koło w Wyszkowie oraz kierownika wycieczki.
Pierwszy dzień wyjazdu poświęciliśmy na zwiedzanie przepięknego Zamościa - miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Pod opieką przewodnika zwiedziliśmy m.in. Rynek Wielki, Ratusz, Katedrę i kościoły staromiejskie, dom Centralny, Rynek Wodny, Pałac Zamoyskich, pomnik założyciela miasta Jana Zamoyskiego, Akademię, bramy miejskie, fortyfikacje, bastiony oraz synagogę założoną przez żydów sefardyjskich. Po ogromnej dawce historii i opowieści przewodnika udaliśmy się w dalszą podróż do Zwierzyńca, będącego bramą do Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Drugiego dnia mieliśmy możliwość obcowania z naturą spędzając czas na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Z pomocą przewodnika odwiedziliśmy Izbę Leśną we Floriance i Stawy Echo, mieliśmy okazję zobaczyć koniki polskie, będące symbolem Parku. Niesamowitych wrażeń doznaliśmy również w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN, gdzie zobaczyliśmy tworzącą niepowatarzalny spektakl stałą wystawę "W krainie jodły, buka i tarpana" oraz wystawy czasowe. Nie zabrakło czasu na zwiedzanie Zwierzyńca.
Ostatniego dnia wyjazdu ruszyliśmy do najstarszego miasteczka na Zamojszczyźnie, gdzie chrząszcz brzmi w trzcinie.... czyli do Szczebrzeszyna. Po zwiedzaniu mogliśmy upamiętnić wizytę u chrząszcza fotografiami przy pomniku. Naszą wyprawę zakończyliśmy w Krasnobrodzie, gdzie po wizycie w najważniejszym sanktuarium maryjnym diecezji zamojsko-lubaczowskiej i posileniu się obiadem wyruszyliśmy w podróż do domu.
Wycieczka była nie tylko dawką aktywnego wypoczynku i okazją do poznania atrakcji turystycznych. Umowżliwiła  osobom z niepełnosprawnościami spędzenie wspólnie czasu, podniosła poziom samodzielności, pozwoliła sprawdzić swoje możliwości. Liczymy w przyszłości na powtórkę i poznanie innych zakamarków naszej pięknej Polski.