• Slider1
  • Slider1
  • Slider1
  • zmień czcionkę
  • zmień kontrast
PSOUU

PSOUU

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
przejdź do strony
WTZ

WTZ

Warsztat Terapii Zajęciowej
przejdź do strony
OREW

OREW

Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy
przejdź do strony
PŚDS

PŚDS

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy typu B
przejdź do strony

Wydarzenia

RODZINNA PIELGRZYMKA

środa, 04 października 2017
Wzorem ubiegłego roku osoby z niepełnosprawnościami związane z naszym Kołem, członkowie ich rodzin oraz nasi przyjaciele (łącznie 54 osoby) wzięły udział w dniach 23 - 24 września 2017 r.
w pielgrzymce autokarowej. Opiekunem duchowym grupy był ksiądz Grzegorz Dębek z parafii
św. Wojciecha. Celem tegorocznej pielgrzymki było Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz
św. Lipka.
Pobyt w Gietrzwałdzie we wrześniu, w miesiącu 140 rocznicy objawień Matki Bożej i 50 rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej gietrzwałdzkiej koronami papieskimi, był dla nas wyjątkowy. Wzięliśmy udział we wspólnym różańcu oraz mszy świętej, z innymi pielgrzymami wysłuchaliśmy historii przekazanej przez zakonnika ze Zgromadzenia Kanoników Regularnych Loretańskich, dotyczącej objawień Matki Bożej. W modlitewnym skupieniu aleją różańcową udaliśmy się do pobłogosławionego przez Matkę Bożą 8 września 1877 roku źródełka, z którego pielgrzymi od lat czerpią wodę, przynoszącą ulgę cierpiącym i liczne uzdrowienia. Ostatni etap naszego pobytu w tym wspaniałym miejscu to rozważania Drogi Krzyżowej.
Sobotni wieczór oraz noc spędziliśmy w Ośrodku Wypoczynkowym w Bęsi nad pięknym jeziorem Bęskim, skąd w niedzielę 24 września, po śniadaniu wyruszyliśmy do św. Lipki. Msza święta, a po niej przepiękny koncert organowy w bazylice odbyły się w miejscu gdzie stała kiedyś dorodna Lipa i na której to skazaniec umieścił wyrzeźbioną figurkę Pani Świętolipskiej. Od tamtego czasu miejsce to słynie z licznych cudów i uzdrowień. Po eucharystii, sprawowanej w intencji pielgrzymów zwiedziliśmy muzeum klasztorne. W drodze powrotnej do Wyszkowa zajechaliśmy na chwilę do Szczytna,
aby w Muzeum Ziemi Mazurskiej obejrzeć ekspozycje poświęcone historii i kulturze Mazurów. Przy pięknej słonecznej pogodzie pielgrzymka upłynęła w miłej i zarazem pełnej skupienia atmosferze. Modlitwa, śpiewanie pieśni pielgrzymkowych, cel pielgrzymowania i wspólnie spędzony czas, były również okazją do integracji jej uczestników.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania pielgrzymki uczestnicy składają staropolskie Bóg Zapłać.
Szczególne podziękowania kierujemy do:
Pani Teresy Fidura - za ogromne zaangażowanie w organizację naszego wyjazdu,
Księdza Grzegorza Dębek - za przewodnictwo duchowe,
oraz Firmy Transportowej Jokier Marzena Ciemerych z Wyszkowa za bezpieczną podróż.