• Slider1
  • Slider1
  • Slider1
  • zmień czcionkę
  • zmień kontrast
PSOUU

PSOUU

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
przejdź do strony
WTZ

WTZ

Warsztat Terapii Zajęciowej
przejdź do strony
OREW

OREW

Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy
przejdź do strony
PŚDS

PŚDS

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy typu B
przejdź do strony

Wydarzenia

W Roku Miłosierdzia

środa, 26 października 2016
W Roku Miłosierdzia - pielgrzymka na Jasną Górę i Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej

W dniach 23 - 24 października br. 54 osoby związane z naszym Stowarzyszeniem (rodzice - członkowie Koła z dziećmi, uczestnicy WTZ i PŚDS, uczniowie SOS-W, zaprzyjaźnione osoby) wzięło udział w dwudniowej pielgrzymce na Jasną Górę - najważniejszego centrum kultu Maryjnego w Polsce. Szczególny okres pielgrzymki - w Roku Miłosierdzia - czasie modlitwy, odnowy duchowej i uczynków miłosierdzia wobec tych, którzy ich najbardziej potrzebują, tworzył dodatkowo atmosferę zadumy, oderwania się od bieżących trudności i zmagań. Był również okazją do pogłębienia integracji grupy.
I temu służyła przede wszystkim nasza podróż autokarowa. Opiekunem duchowym grupy był ksiądz Grzegorz Dębek z parafii św. Wojciecha. Czas upłynął nam na wspólnych modlitwach, śpiewaniu pieśni i piosenek pielgrzymkowych.

Celem naszej pielgrzymki był przede wszystkim udział w modlitwach przed cudownym obrazem Czarnej Madonny - msza, różaniec i Apel Jasnogórski. Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej
to przepiękne miejsce pełne niesamowitej energii, miejsce które napełnia energią ducha. Wyjątkowość tego miejsca sprawia, że człowiek staje się inny: spokojniejszy, wyciszony.

Jasna Góra to również miejsce licznych zabytków, pomników (pomnik: Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, o. Augustyna Kordeckiego, Jana Pawła II) i wielu narodowych pamiątek, zgromadzonych w podziwianych przez nas: Muzeum Arsenał (pamiątki związane z dziejami oręża polskiego i obronami Jasnej Góry), Sali Rycerskiej (malowidła związane z dziejami klasztoru oraz żołnierskie wota).

Po trudach pielgrzymowania na Jasną Górę odpoczynek znaleźliśmy w Domu św. Kaspra, placówce Misjonarzy Krwi Chrystusa, gdzie w poniedziałek rano uczestniczyliśmy w mszy św. celebrowanej przez księdza Grzegorza w miejscowej kaplicy.

W powrotnej drodze do Wyszkowa zatrzymaliśmy się w Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej
w Gidlach, wsi położonej kilkanaście kilometrów od Radomska nad Wartą.


Mieści się tam kościół Dominikanów pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej. Największym skarbem tej świątyni, jest maleńka, zaledwie dziewięciocentymetrowa, kamienna figurka Matki Bożej
z Dzieciątkiem. Historię tego miejsca opowiedział nam o. Marek.

Matka Boża w Gidlach cieszy się sławą Uzdrowicielki chorych. Krążą wśród wiernych opinie, że Matka Najświętsza z Jasnej Góry jest głównie lekarką dusz (nawrócenia), a z Gidel – lekarką ciał. Zachowało się bardzo wiele świadectw, pisanych i malowanych na tabliczkach wotywnych wieszanych wokół ołtarza, mówiących o dokonanych dzięki Jej wstawiennictwu cudownych uzdrowieniach. Matka Boża Gidelska nazywana jest też w Gidlach Patronką rolników i górników, ludzi pracujących na roli i pod ziemią.

Do Wyszkowa wróciliśmy w poniedziałek o godzinie 20.00 pełni energii fizycznej i duchowej.

Uczestnicy pielgrzymki składają serdeczne podziękowania:
Pani Teresie Fidura - za ogromne zaangażowanie w organizację naszego wyjazdu,
Księdzu Grzegorzowi Dębek - za przewodnictwo duchowe,
Nadleśniczemu Nadleśnictwa Wyszków za wsparcie finansowe.