• Slider1
  • Slider1
  • Slider1
  • zmień czcionkę
  • zmień kontrast
PSOUU

PSOUU

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
przejdź do strony
WTZ

WTZ

Warsztat Terapii Zajęciowej
przejdź do strony
OREW

OREW

Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy
przejdź do strony
PŚDS

PŚDS

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy typu B
przejdź do strony

Wydarzenia

Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami

piątek, 01 lipca 2016
Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami
"Jak włączyć osoby z niepełnosprawnościami oraz ich reprezentantów w działania na rzecz wdrażania Konwencji?".
Nasi przedstawiciele na Mazowieckim Konwencie Osób z Niepełnosprawnościami w Warszawie. W dniu 29 czerwca br. troje uczestników WTZ (Katarzyna Szurawska, Anna Gałązka, Jan Tuszyński) wraz z dwojgiem przedstawicieli PŚDS (Paulina Wysocka, Mariusz Karasiewicz) i osoby wspierające z tych placówek (U. Mikołajczyk, U. Roguska), uczestniczyli w Mazowieckim Konwencie Osób z Niepełnosprawnościami
w Warszawie, który odbył się w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie.
Konwenty Regionalne Osób z Niepełnosprawnościami (dziewięć w Polsce) są wydarzeniami towarzyszącymi przygotowaniom drugiego ogólnopolskiego Kongresu Osób
z Niepełnosprawnościami w Warszawie (20 września 2016 r.), który służyć ma dyskusji na temat jakości działań związanych z wdrażaniem postanowień Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych w Polsce, a co za tym idzie, uruchomieniu ogólnopolskiej debaty na temat nowego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że wśród członków komitetu organizacyjnego Konwentu Regionalnego w Warszawie (Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, Polska Fundacja Osób Słabosłyszących, Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, Polski Związek Głuchych, Polski Związek Niewidomych, Fundacja „Vis-Major”, Stowarzyszenie Synapsis, Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego) znalazło się również nasze Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, z Moniką Zimą-Parjaszewską, obecną Prezes Zarządu Głównego.
"Chcemy przyjrzeć się zagadnieniu udziału osób z niepełnosprawnością we wdrażaniu Konwencji ONZ" – mówił, witając gości mazowieckiego konwentu, jego organizator, Grzegorz Kozłowski, przewodniczący Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym (TPG). "Państwa, które ratyfikowały Konwencję, mają obowiązek działać na rzecz tego, by osoby z niepełnosprawnością miały swój udział w jej wdrażaniu". Podkreślił, że wprowadzaniu w życie zapisów Konwencji towarzyszy niedosyt w kwestii aktywnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnością w staraniach o swoje prawa. - "Można niekiedy mówić o postawie roszczeniowej niektórych osób – mówił Grzegorz Kozłowski. – Chcą one, by dokonały się jakieś zmiany, ale same nie wiedzą, jak do tego doprowadzić i nie chcą się w to angażować".
Mazowiecki Konwent Regionalny Osób z Niepełnosprawnościami można podsumować zdaniem: dopóki wśród osób z niepełnosprawnością nie będzie panowała zasada „Nic o nas bez nas”, to zapisy Konwencji o ich prawach pozostaną tylko zapisami. Jesteśmy przekonani, że tej zasadzie Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną podporządkowuje od wielu lat działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pragniemy zaznaczyć, że wyłącznie konsolidacja wszystkich grup osób z niepełnosprawnościami może doprowadzić do wymiernych efektów oraz uwzględnić wszystkie potrzeby. Stanowisko to pozwoli tworzyć spójną i systemową perspektywę uwzględniającą złożoność i wielopłaszczyznowość problemów. .